Dokopy 100 – oslavujeme spoločné 55. narodeniny speváckeho zboru Zvonček, 35. narodeniny Dievčenského zboru a 10. narodeniny Mládežníckeho zboru.
Uskutoční sa prvý ročník súťaže v tvorbe anglického textu Story Zone, do ktorého sa zapája 28 tímov od Rimavskej Soboty po Kráľovský Chlmec.
Po telocvični získava nový šat aj naša posilňovňa.
Na školskom dvore sa uskutoční náš prvý Deň detí.
Štartuje školský autobus pre deti, ktoré vo svojej rodnej dedine nemajú dostupné vzdelávanie v maďarskom jazyku.
Prvýkrát sa zapájame do Ceny Vojvodu z Edinburghu (DoFE).
Začína projekt 4 for future programu Erasmus+.
Telocvičňa, hudobná a informatická učebňa sa dočkali krásneho nového šatu. Otvárame aj lezeckú stenu.
Prvýkrát sme partnermi zbierky “Vianočná krabica od topánok”. Od zbierky sme si nedali pauzu ani počas korony a online vzdelávania.
Podľa hodnotenia inštitútu INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) sme sa stali najlepším gymnáziom s vyučovacím jazykom maďarským na Slovensku. V porovnaní so slovenskými gymnáziami sme v rámci nášho okresu obsadili 3. miesto a v celoštátnom meradle (251 gymnázií) sme sa umiestnili na 20. priečke.
Zahájili sme program povinne voliteľných predmetov. Znamená to, že študenti 3. a 4. ročníka gymnázia môžu študovať povinne voliteľné predmety podľa vlastného záujmu a svojich ďalších študijných plánov.
Konal sa prvý ročník festivalu MáraiFeszt, ktorý sa niesol duchu renesancie.
Pustili sme sa do odvážnej série rekonštrukcií, na ktorých pracujeme aj v súčasnosti. Nový vzhľad postupne získavali telocvičňa, jedáleň, školský dvor a odborné učebne (informatiky, biológie, chémie). Žiaci aj študenti získali vlastné skrinky. Zrealizovala sa rekonštrukcia strechy a výmena okien.
Prvýkrát sme usporiadali Medzinárodnú maďarskú matematickú súťaž, ktorej sa zúčastnilo viac ako 300 súťažiacich z 5 krajín Karpatskej kotliny.
Otvorili sme sekciu zameranú na štúdium výtvarného umenia.
Oslávili sme 50. výročie založenia školy a organizujeme prvé celoštátne kolo súťaže „Szép Magyar Beszéd“ (Pekná maďarská reč).
Pod vedením pani učiteľky Andrey Bodon sa zrodil školský divadelný súbor KGSzT (Divadelný súbor košických gymnazistov).
Od 90. rokov opäť vzrástol záujem študentov o humánne predmety. O niekoľko rokov neskôr sa nárast tohto záujmu zhmotnil v podobe sekcie štúdia výtvarného umenia.
Opäť sme „prerástli“ kapacitu školy, pustili sme sa preto do akcie „nadstavba“. Popoludní, večer a počas víkendov nosili rodičia, študenti aj učitelia tehly, miešali maltu a stavali múry… Škola sa rozrástla o päť nových tried a kabinet.
Počnúc sedemdesiatymi rokmi sa škola intenzívnejšie orientovala na prírodovedecké predmety. V tomto období boli naši študenti úspešnými absolventami celoštátnych matematických a fyzikálnych súťaží.
Pod vedením pani učiteľky Éva Homolya vznikol Detský zbor Zvonček.
V roku 1956 naša škola získala budovu, v ktorej sídli dodnes. Ide o jedinú školskú budovu v Košiciach postavenú v medzivojnovom období.
Po dvoch rokoch „odlúčenia“ sme školský rok 1952/1953 začali v spoločnej budove a pod spoločným vedením. Chýbali učebnice. Pedagógovia zostavovali študijné materiály, rodičia ich po nociach prepisovali na stroji a kopírovali.
1. septembra 1950 začalo vyučovanie v maďarskom jazyku 106 žiakov v troch triedach v budove na Šmeralovej ulici a ďalších 47 študentov v zlúčenej triede na strednej škole č. V.
Na základe politických pokynov z obdobia po druhej svetovej vojne (Benešove dekréty) v Košiciach maďarské školy zanikli. Ich opätovné otvorenie umožnila snaha rodičov. Traduje sa, že sedem rodičov z radov košickej inteligencie – ktorých nepokorilo prenasledovanie, poníženie ani reslovakizačné ťaženie – v roku 1949 vycestovali do Prahy.
Usadili sa pred kanceláriou prezidenta Gottwalda s nádejou, že mu osobne sprostredkujú žiadosť košických rodičov o znovuotvorenie maďarských škôl.
Prezident ich v ten deň nevypočul. Neurobil tak ani na druhý, ani na tretí. Na siedmy deň, keď sa pred kanceláriu dostavili s kuframi a dekami, zaskočená prezidentova sekretárka sa rozhodla konať a napokon ich „súdruh“ Gottwald prijal.