Iskolánk története
- Home
- Iskolánk története
Az Ineko kutatóintézet (A gazdasági és szociális reformok intézete) értékelése alapján a Márai lett az ország legjobb magyar gimnáziuma. A szlovák tanítási nyelvű gimnáziumokkal összehasonlítva a kerületben a 3. helyen, az ország 251 gimnáziuma között pedig a 20. helyen vagyunk.
Elindul a fakultációs programunk. A gimnázium 3. és 4. évfolyama ezentúl érdeklődése és továbbtanulási szándéka szerint vehet fel tantárgyakat.
Először tartunk MáraiFesztet, ahola reneszánsz témáját dolgozzuk fel.
Merész felújításokba fogunk bele, amelyek azóta is folynak. Új arculatot kap a tornaterem, az ebédlő, az udvar, a szaktantermek (informatika, biológia, kémia). Minden diák saját öltözőszekrényt kap és kicseréljük a tetőt és az ablakokat is.
Először szervezzük meg a Nemzetköti Magyar Matematikaversenyt, ahová több mint 300 résztvevő érkezik a Kárpát-medence 5 országából.
Megünnepeljük az 50. születésnapunkat, és megszervezzük az első országos Szép Magyar Beszédet.
Megalakul a KGSzT (Kassai Gimnazisták Színjátszó Társulata).
A 90-es évektől a diákok érdeklődése a humán tantárgyak iránt újra megnövekszik. Ennek eredményeképpen néhány évvel később megalakul a művésztagozatos képzés.
Újra kinőjük az iskolát. 1980-ban elindul a „ráépítési” akció. A szülők, diákok és tanárok – délután, este, szombaton és vasárnap – téglát hordanak, maltert kevernek, falaznak… Öt új tanteremmel és négy szertárral bővül az iskola.
Az 1970-as évektől kezdve az iskola a természettudományi tantárgyak felé orientálódik. Ezekben az években sikeres résztvevői vagyunk az országos matematikai és fizikai vetélkedőknek.
Homolya Éva tanárnő vezetésével megalakul a Csengettyű Gyermekkórus.
1956-ban iskolánk megkapja a mai épületét. Ez Kassa egyetlen iskolaépülete, amely a két világháború között épült.
Két évi „különélés” után közös épületben, közös igazgatósággal indul az 1952/1953-as tanév. Tankönyvek nincsenek. A pedagógus megírja a segédanyagot, a szülők esténként legépelik, sokszorosítják. Nehéz, de szép idők.
1950. szeptember 1-jén a Šmeral utcai szlovák iskolában 106 tanulóval három magyar osztály nyílik, az V. számú középiskolában pedig 47 diákkal két összevont osztályban magyarul kezdődik a tanítás.
Kassán a második világháborút követő politikai utasítások (Beneš-dekrétumok) alapján a magyar iskolák megszűnnek. Szülői akarat indítja ismét útjára a magyar iskolát. A szájhagyomány úgy tartja, hogy hét kassai értelmiségi szülő – akiket nem tört meg az üldöztetés, a megaláztatás és a reszlovakizációs hadjárat – 1949 őszén felutazott Prágába.
Beült Gottwald elnök várószobájába azzal a reménnyel, hogy szóban tolmácsolják majd az elnöknek a kassai szülők kérelmét a magyar iskolák megnyitását illetően.
Nem kerültek sorra. Másnap sem és harmadnap sem. A hetedik napon, amikor már kofferrel és takaróval érkeztek, a megszeppent titkárnő intézkedett, és Gottwald „elvtárs” fogadta a küldöttséget.